Yerebatan Sarnıcı Giriş ücreti Ne kadar? 2015

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Kısa Bilgiyerebatan-sarayı-giriş-ücretleri-2015

İstanbul tarihi yarımadada tam da müzelerin olduğu bölgede bulunur yerebatan sarnıcı.. Yabancılar  ingilizce olarak Basilica Cistern diyorlar. Yani cistern sarnıç demek. Etrafta da bir bazilika olmalı ki eskiler o ismi takmış.. Tarihçesine bakarsak 500 lü yıllarda Bizans sarayının su ihtiyacını karşılamak için yapılmış.. içerde bir yığın sütun var sanki ağlayan sütun gibi hep tavandan su akıyor sütun gözyaşı döker mi ya 😀 neyse en sonda ise farklı bir heykel var. 2 tane medusa kafası var.

 

 

 

yerebatan-medusa-heykel-ters-yılan-saç-sütun Yani yılan saçlı kız kafaları. Üstelik bu kadın kafaları yan ve ters.. Yani mitolojik anlamları var ki böyle bir adet oluşmuş. mitolojide medusayı görenler taşa dönüşüyormuş.. Yani bu bir medusa efsanesi. Bi de içerde bir yığın balık var millet balıklara para atıyor 😀 sanki dilek havuzu.. Zaten suyun içinde yüz ülkenin parası var 🙂

 

Yere Batan Sarnıcı Ziyaret Saatleri 2015

Hangi günler ziyarete açıktır? Ziyarete açık olduğu günler?
Yerebatan Sarayı Hergün ziyarete açıktır..

Yerebatan sarnıcı sabah saat kaçta açılıyor? Ziyarete açık olduğu saatler nelerdir?
Sabah 9:00 da açılıyoryerebatan-sarnıcı-medusa-heykeli-fotoğraf-yılan-saçlı-kadın

Yerebatan sarnıcı akşam saat kaçta kapanıyor? Kapanış saati nedir? Akşam kaça kadar açık?
akşam 17:30 da kapanıyor..  Kış saati uygulaması

yazın ise 19:00 da kapanır — Yaz Saati

 

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti Ne kadar? Kaç para
Öğrenci için giriş fiyatı 5 lira.. Tam giriş fiyatı 10 lira
Yabancılar için 20 liradır. Yabancı turistler 20 lira ödeyecek..

 

 

 

Yerebatan Sarnıcı Resmi Websitesi için Tıklayınız. www.yerebatan.com
yerebatan-sarayı-ağlayan-sütun-gözyaşı-sütunu-resim

Müzeyi işleten kurum İBB yani istanbul büyükşehir belediyesidir. Miniatürk de onlara ait. Fiyatlar orada da aynen geçerli diye biliyorum..

İstanbul Sultanahmet Otelleri için Tıklayınız

Yerebatan Sarnıcı Nasıl Giderim

Ulaşım konusuna gelirsek önce isterseniz Harite üzerinde bi gösterelim. Zaten yeri çok basit. Herkes sultanahmet cami, ayasofya müzesi, topkapı sarayı falan yerini bilir ama yerebatan sarayı biraz arada kalır.. Nasıl gidilir dersek tramvay duraklarına göre bir adres tarifi çok iyi olacak.yerebatan-sarnıcı-kroki-plan-harita-nasıl-gidilir. Sultanahmet tramvay durağında indikten sonra hat boyunca aşağıya yürüyün.. soldaki otelleri, sağda camiyi ve son olarak solda kalan ufak bir parkı geçtikten sonra sola yol dönecek.. 10 metre sonra yerebatan sarnıcı girişini görebilirsiniz.. Çıkış da biraz daha aşağıdan oluyor.. Plan krokiye falan gerek yok yeri çok basit.

not: Yerebatan sarayı akşam 19:00 a kadar açık ama etraftaki diğer müzeler akşam 5 de kapanıyor.. Eğer bir gezi turu falan yapıyorsanız yerebatanı en sona bırakın.. Bi de yerebatan sarayında müze kart geçerli değildir. çünkü işletmesi kültür bakanlığına ait değil belediyeye aittir.

etiketler: nasıl gidilir yerebatan, yerebatan sarayı giriş ne kadar, yerebatan sarayı giriş ücreti 2015, yerebatan sarayı nerede, yerebatan sarnıcı giriş kaç para, yerebatan sarnıcı ziyaret saatleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *